Lato jako najcieplejsza pora roku to idealny czas by wyeksponować swoje stopy w sandałach lub klapkach. Są jednak osoby, które ze względów zawodowych zmuszone są całe dnie spędzać w zakrytych butach. Wówczas stopy narażone są na spory dyskomfort a nawet problemy zdrowotne. Jeżeli z konieczności lub z wyboru nosisz latem pełne obuwie, sprawdź jakie skutki może to spowodować a także jak przynieść ulgę swoim zmęczonym stopom.
Noszenie zakrytych butów latem – przykre skutki
Noszenie zakrytych butów w czasie upałów może być nie tylko niewygodne ale także brzemienne w skutkach. Do najczęstszych problemów zdrowotnych, jakie może to spowodować należą:
– nadmierne pocenie się stóp – zakryte buty, zwłaszcza te wykonane z nieoddychających materiałów, mogą powodować nadmierne pocenie się stóp. Długotrwałe noszenie wilgotnego obuwia może powodować nie tylko brzydki zapach stóp, ale również bolesne odparzenia lub infekcje.
– otarcia i odciski – rozgrzana i wilgotna skóra staje się dużo bardziej wrażliwa, co może prowadzić do powstawania odcisków czy otarć, które są bolesne i trudne w gojeniu.
– grzybica stóp i paznokci – ciepło i wilgoć, które utrzymują się w krytych butach sprzyjają namnażaniu się grzybów, których czasami trudno się pozbyć, a przy tym powodują nieestetyczny wygląd stóp.
To tylko kilka z wielu problemów, jakie mogą nas spotkać, gdy będziemy długotrwale nosić zakryte, nieoddychające buty w trakcie upałów. Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni do noszenia takiego obuwia, warto pomóc swoim stopom, by nie doszło do poważnych zmian.
Jak dbać o stopy w czasie upałów?
Pomoc stopom należy zacząć od wyboru odpowiedniego obuwia. Buty na lato powinny być wykonane z naturalnych oddychających materiałów takich jak skóra czy przewiewne tkaniny. Sztuczne tworzywa wzmagają potliwość co powoduje dyskomfort i zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
Dobrym wyborem jest też noszenie skarpetek z naturalnych włókien, które będą skutecznie wchłaniać pot i chronić przed otarciami.
W przypadku nadpotliwości stóp konieczna jest wzmożona higiena. Częste mycie i dokładne osuszanie skóry stóp to podstawa. Pomocne mogą być różnego rodzaju kosmetyki zmniejszające potliwość. Kiedy pojawia się brzydki zapach stóp warto skorzystać z pomocy specjalisty podologa, który zaleci odpowiednie profesjonalne preparaty do pielęgnacji.
Profilaktyka grzybicy stóp i paznokci
Lato, upał i zakryte obuwie to czynniki znacząco zwiększające ryzyko rozwinięcia się grzybicy. Dlatego ważna jest profilaktyka. W szczególności należy zadbać o to, by stopy były sucha. Kiedy skóra stóp staje się wilgotna należy rozważyć noszenie skarpetek, które odprowadzą tę wilgoć. Skarpetki koniecznie trzeba często zmieniać a stopom pozwolić odpocząć dając im kilka godzin w ciągu dnia bez butów. W skrajnych przypadkach warto rozważyć stosowanie specjalistycznych kosmetyków, które ograniczą pocenie.
Lato to trudny czas dla osób, które muszą nosić zakryte buty. Ich stopy wymagają szczególnej troski i pielęgnacji aby zapewnić im komfort i zdrowie. Odpowiednie tworzywa, skarpetki z naturalnych tkanin i specjalistyczne preparaty pozwolą stopom bez stresu przetrwać ten trudny okres.
Materiał promocyjny
Zobacz także: